ŁADOWANIE AUT ELEKTRYCZNYCH: NOWE PODEJŚCIE TSUE

????????Ważne informacje dotyczące ładowania pojazdów elektrycznych.
⚖️????????Oto najważniejsze punkty wyroku TSUE z 20 kwietnia 2023 r., w sprawie C‑282/22., który rozstrzygnął wątpliwości związane z opodatkowaniem usług związanych z ładowaniem pojazdów elektrycznych na gruncie VAT:
1️⃣ TSUE orzekł, że ładowanie samochodów elektrycznych jest traktowane jako dostawa towarów, a nie świadczenie usług, co oznacza, że na taką transakcję będzie miała zastosowanie stawka VAT obowiązująca dla dostawy towarów. Dla przedsiębiorców oznacza to potencjalnie niższe koszty związane z VAT przy korzystaniu z punktów ładowania. ⚡️????
2️⃣ Kompleksowe zaopatrzenie użytkowników pojazdów elektrycznych w punktach ładowania NIE jest traktowane jako świadczenie usług. Sprzedaż energii jest głównym świadczeniem, a pozostałe elementy, takie jak dostęp do infrastruktury ładowania czy obsługa klienta, są jedynie czynnościami dodatkowymi. Oznacza to, że przedsiębiorca nie musi płacić wyższej stawki VAT za te dodatkowe elementy. ????????
⁉️Co to oznacza dla branży transportowej, przedsiębiorców z własną flotą samochodów ciężarowych, właścicieli stacji i innych związanych z transportem? ????⚡????
⚠️ W praktyce wyrok TSUE może przyczynić się do obniżenia kosztów związanych z eksploatacją floty samochodów ciężarowych na prąd, co pozytywnie wpłynie na rentowność przedsiębiorstw! ????????
❇️ Dzięki takiej interpretacji prawa przez TSUE, podatnicy mogą liczyć na większą pewność prawną w kwestii opodatkowania VAT usług związanych z ładowaniem pojazdów elektrycznych. To ważne zarówno dla operatorów punktów ładowania, jak i podatników zagranicznych.
⚠️ Pamiętajcie jednak, że oprócz kwestii VAT, warto również sprawdzić inne obszary podatkowe i prawne, np. w zakresie akcyzy czy koncesji na sprzedaż energii elektrycznej.
????Miejmy świadomość tego, że pojazdy elektryczne to przyszłość transportu, więc warto być na bieżąco z regulacjami prawnymi i podatkowymi!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest